V červnu 2021 došlo v oblasti konopí v ČR doslova k revoluci. Byly totiž schváleny pozměňovací návrhy k zákonu č. 167/1998 Sb., o návykových látkách. Schválené změny mají zcela zásadní dopad na celé odvětví „konopného průmyslu“, tedy nejen na pěstitele, ale i na zpracovatele, výrobce přípravků a v neposlední řadě také na občany jako spotřebitele a pacienty. 

Pojďme se tedy podívat, co revolučního nám nový rok přinese.

Změna obsahu tetrahydrokanabinolů v látce „konopí extrakt a tinktura“

Dnes platí, že extrakt z konopí je návykovou látkou, a to bez ohledu na obsah THC. Ano, dokonce i extrakty bez THC jsou obecně považovány za návykovou látku. Pokud se tedy vezme „technické konopí“, a to třeba i takovou odrůdu konopí, která THC vůbec neobsahuje, a toto konopí vyluhuje např. v alkoholu, bude vaše chování pravděpodobně klasifikováno jako nedovolená výroba návykových látek!

Přijatá změna tento stav napravuje. Nově nebude za návykovou látku považován konopný extrakt, s obsahem do 1% THC. Neplatí to ovšem univerzálně. Podle zákona musí být tato látka bezpečná, tedy nesmí způsobovat psychoaktivní stavy.

Tato nepsychoaktivita se dá zajistit například tak, že extrakty obsahují i látku CBD, která působí jako antagonista psychoaktivního THC (podobným principem jako methanol a ethanol) 

Stanovení obsahu tetrahydrokanabinolů ve výrobcích

Dnešní legislativní stav vylučuje přítomnost návykové látky v jiných přípravcích, než jsou léčiva. I když je tento zákaz v dnešní době vykládán opravdu velmi účelově. Například pokud si dnes koupíte housku s konopným semínkem, které bude obsahovat byť jen jednu molekulu THC, zacházíte vlastně s „výrobkem s obsahem návykové látky“, a taková houska by se měla prodávat v lékárně, a to pouze na základě receptu! Pokud si ovšem koupíte housku makovou (a věřte, že v každém máku na trhu v ČR naše laboratoře morfium najde) je situace zcela opačná prodejem housky s morfiem se vlastně nic neděje. Jak je to možné, když jak THC, tak morfium jsou na seznamu návykových látek a ani česká, ani mezinárodní legislativa neuvádí žádné limity.  Toto bohužel naši hloupí a zkorumpovaní ministerští úředníci nedokáží vysvětlit.

Naštěstí i tady došlo ke změně! Ta má zcela zásadní dopad např. na seniory, kteří si doma vyrábějí své vlastní „kosmetické výrobky“. Od příštího roku už babičku, která si vyluhuje konopí ve slivovici, nebudou policisté tahat po soudech za to, že vyrábí drogy! Dojde totiž k tomu, že výrobky s extraktem do 1% THC budou volně k prodeji a ani výroba už nebude klasifikována jako výroba drog. 

Jen policisté už nebudou mít tak jednoduchou práci. Přijdou totiž o snadnou “čárku” za zátah na narkobarony seniory, kteří svým mazáním na kolena téměř rozvracejí republiku.

Zavedení pojmu technické konopí a zvýšení limitu tetrahydrokanabinolů

Světově unikátní pohled českých úředníčků je na české „technické konopí“. Ministerstvo má zato, že pojem „technické konopí“ neexistuje a že jakékoliv konopí je návykovou látkou. Pokud by tedy pěstitel chtěl fungovat přesně po vůli ministerstva, musí zaměstnat lékaře nebo farmaceuta, aby získal povolení k zacházení na konopí, a toto konopí smí dodávat pouze vysokým školám a Akademii věd, a to jen k již vypsaným výzkumným projektům. 

Schválený návrh zákona tento stav mění. Nejen, že zavádí pojem „technické konopí“, ale také jasně stanovuje, co se za technické konopí a rostlinu technického konopí považuje. Rostlina technického konopí je tedy taková rostlina, která pochází z osiva, které je uvedeno v Evropském katalogu nebo z ní může být vyprodukováno konopí s obsahem do 1% tetrahydrokanabinolů, tedy technické konopí. Pro zacházení s tímto technickým konopí nebude třeba povolení k zacházení s návykovými látkami.

Nové lékové formy z extraktu léčivého konopí

V roce 2014 se sice zavedla možnost používat k léčbě konopí, tedy tzv. „konopí pro léčebné použití“, ale pouze v nativní rostlinné podobě. Výroba tzv. jiných lékových forem (čípky, masti atd.) je velmi svérázným výkladem úředníčků zablokována. Schválená změna tento stav narovnává. Nově se zavádí pojem „extrakt z konopí pro léčebné použití“, kterým bude myšlen takový extrakt, který je vyroben z konopí pro léčebné použití a je určen pro přípravu individuálně připravovaného léčivého přípravku v lékárně. Tento extrakt budou moci vyrábět farmaceutické firmy „na veliko“, a tedy i ekonomicky rentabilně.

Zde došlo k zázraku, neboť ministerstvo zdravotnictví stihlo připravit prováděcí vyhlášku k jakosti takových extraktů. Šlo sice o prosté vykopírování textu z německého lékopisu do vyhlášky, tedy práce na pár minut, ale i tak na poměry státní správy klobouk dolu.

Podtrženo sečteno změny, které se na nás od nového roku valí, jsou opravdu světové. Není moc zemí, které by měly u konopí takto dobře propracovanou legislativu. 

Jsme více než hrdí, že právě členové našeho týmu jsou spoluautory této nové legislativy, která pomůže využít potenciál konopí naplno!

close

Přihlaste se k odběru newsletteru.